Arama
Filtrele
Kapat

Geri Dönüşüm için Kağıt Bardak Yerine Termos Bardak

Sabah kahvesi olmadan yapamayanlardan mısınız? Her sabah bir kahve zincirinden kağıt bardağınızda kahvenizi mi alıyorsunuz?

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz'a göre Türkiye'de yılda 2 milyar adet kağıt bardak tüketiliyor. Bu rakam İngiltere’de 3 milyar, Amerika’da ise 50 milyarın üzerinde. Prof. Dr. Levent Kurnaz, yaptığı açıklamada, "1 ton kağıt üretmek için ortalama 10-17 ağaç kesilmesi gerektiği göz önüne alınırsa kağıt bardak için senede 500 bin ağacı, çok değil 3 sene sonra ise Belgrad Ormanı kadar ağacı yok ediyoruz" dedi.

Bu kağıt bardakların geri dönüşümle tekrar kazandırıldığını düşünebilirsiniz ama ne yazık ki bu bardakların hemen hepsi de geri dönüşüme uğramadan çöpe gidiyor. Sorun burada da bitmiyor. Bu bardakların çoğu geri dönüşüm kutusuna atılsa da çevreye geri kazandırılamıyor. Kağıt bardakların iç yüzeyleri de içine konulan sıvıyı emmeleri için polietilen olarak bildiğimiz plastik bir malzemeyle kaplanıyor. Kağıt bardaklar bu yapılarından dolayı ne kağıt ne de plastik endüstrisi tarafından geri dönüştürülemiyor. Bunun yanında bir de kahve keyfimiz için bol bol polietilen yani petrol kullanılması gerekiyor.

Peki kahve keyfinizden vazgeçmeden çevreye karşı nasıl duyarlı olabilirsiniz? Gittiğiniz kahve zincirlerinde seramik bardak kullanabilir ya da yanınızda getireceğiniz termos bardağınız ile kahve isteyebilirsiniz. Türkiye’de de Starbuckslar da kendi termosunuz ile geldiğinizde size 50 kuruş indirim yapıyor.  Haftada sadece 5 tane daha az kağıt bardak bile kullansanız, karbondiyoksit salımınızı yarım kilo kadar azaltabilirsiniz ve de kişisel olarak çıkaracağınız çöpü azaltabilirsiniz.

 

 

Yorum yap