Arama
Filtrele
Kapat

İdeal Kahve Sıcaklığı Ne Olmalı?

İdeal bir kahvenin sıcaklığı ne olmalı? Kahve kaç derecede içilmeli? Kaç derecede hazırlanmalı?

Kahvenin İçme Sıcaklığı

Kahvenin tercih edilen içme sıcaklığı elbette kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Fakat sıcak içeceklerin 65℃'nin üzerinde sıcaklıklarda tüketilmesinin sağlığınız açısından riskli olduğunu bilmesiniz.

Sıcak içecekler, dışarıda genelde 70℃ ile 85℃ arasında sıcaklıklarda servis edilir. Kahve severler ise ideal kahve sıcaklığının 60℃ +/- 9℃ olduğunu söylüyorlar.

Starbucks, Gloria Jeans, Kahve Dünyası, Caffe Nero gibi kahve zincirlerinde içmek istediğiniz kahvenin sıcaklığını söylediğinizde size istediğiniz sıcaklıkta kahve hazırlayabiliyorlar. Eğer sık sık dışarıda kahve içiyorsanız isteğinizi belirtmeniz faydalı olabilir.

IARC*, yaptığı son araştırmalara göre 65 santigrat dereceden yüksek sıcaklıklarda tüketilen içeceklerin özellikle özofagus (yemek borusu) kanseri riskini artırdığına dair bulgulara ulaştığını açıkladı. Daha önce IARC tarafından 1991 yılında yapılan araştırmada çay ve kahve için "insanlarda muhtemelen kansere yol açıyor" şeklinde sınıflandırılmıştı. Ancak enstitünün elindeki yeni verilerin bu tezi desteklemediği kaydedildi. IARC, bunun yerine 'içeceklerin 65 derece sıcaklığın üzerinde tüketilmesinin muhtemelen yemek borusu kanserine yol açtığına dair ilk bulgulara' ulaşıldığını kaydetti.

* IARC (The International Agency for Research on Cancer): Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi

İdeal Kahve Sıcaklığı Ne Olmalı?

Kahvenin Hazırlama Sıcaklığı

Kahvenizin ideal lezzetine ulaşması için ekipmanınızda 90-95 ºC derece arasında su kullanmalısınız. Soğuk su lezzet kaybına sebep olacağı gibi, aşırı sıcak su da kahvenizde yanık ve kötü tadların açığa çıkmasına sebep olacaktır. Eğer suyu kendiniz kaynatıyorsanız, suyu çok uzun süre kaynatmaktan kaçınarak, kaynadıktan sonra bir dakika kadar dinlendirip, 90-95 ºC derecedeki suyu kahvenizle buluşturun.

Termos - Matara'da kahve ürünlerine gözat.

Yorum yap