Arama
Filtrele
Kapat
RSS

Blog

Spor Sever Arkadaşlar için Alınabilecek Son Dakika Hediyeleri

Kablosuz Kulaklık

Kulaklıklarınızın koşu bandındayken veya ağırlıkları kaldırırken karışması kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Ve eğer kadınsanız, cepsiz şort ve taytlarla telefonuzu spor yaparken nereye koyabilirsiniz. Kablosuz kulaklık ile telefonunuzu bir yere bırakabilirsiniz ve özgürce müzik dinlerken sporunuzu yapabilirsiniz. Ama sakın telefonunuzu unutmayın.

İyi Bir Spor Çantası

Devamlı spor salonuna, antremana giden bir arkadaşınız mı var? Neredeyse her gün kullanabileceği bir hediye alın. Spor çantası ile işten, evden spor salonuna, ordan da istediği yere kolaylıkla gidebilir. Ekstra bölmeleri olmasına dikkat edin, ayakkabılar ve spor sonrası kıyafetleri diğer eşyalarla karışmasın ve temiz kalsınlar.

Taşınabilir Mat

Arkadaşınıza alacağınız taşınabilir mat ile her yerde sporunu yapabilir. Kolaylıkla taşıyabileceği bu mat ile ister evde, ister spor salonunda, isterse açık havada parkta sporunu yapabilir.

Matara

Spor yaparken elinizin altına her zaman su bulunması gerekmektedir. Arkadaşınıza alacağınız matara ile hem spor yanından ayıramayacağı bir hediye vermiş olursunuz hem de çok sık kullanılan pet şişelerin kullanılmasını engelleyerek çevre duyarlılığına katkı sağlamış olursunuz.

Shaker

Spor yapan biri için önemli olan spordan sonraki 30 dakikada her zaman besleyici öğünler, pişmiş yemekler tüketmek mümkün olmayabiliyor. Bunun için en çok kullanılan  protein tozu için shakerlar arkadaşınız için iyi bir hediye olabilir.

 

Kahvenin Yararları ve Zararları

Güne sıcak bir başlangıç için kahveden güzel ne olabilir? Ya da işinizden dolayı sabahlamanız gerektiğinde kahve imdadınıza yetişiyor. Peki kimi zaman bardaklarca tükettiğimiz kahvenin yararı mı daha fazla yoksa zararı mı?

 • Metabolizmayı hızlandırıyor, dinlenme durumunda harcadığız enerjiyi de arttırıyor. Bu da daha çok kalori yakmanızı sağlıyor.
 • Kahvede kullandığınız süt ile birlikte açlık hissini azaltıyor. Kesinlikle kahvelerde şurup, arama, krema, şeker (mümkün olduğunca) kullanmayınız. Bunlarda çok fazla kalori bulunmaktadır.
 • Beyne olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, ve dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.
 • Yapılan birçok araştırmada şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var.
 • Kahve fazla içilmediğinde stresi azaltıp mutluluk vermektedir.
 • Fazla tüketilen kahve (Günde 3-4 bardaktan fazla), kalpte ritim bozukluklarına neden olmaktadır. Uykusuzluk, sinirlilik gibi etkileri de olmaktadır. Fazla kahve tüketiminde vücut daha fazla suya ihtiyaç duyduğu için böbreklerin çalışmasında etkileri vardır.

Sonuç olarak kafeinle bir sorununuz yoksa, hem tok tutsun, hem metabolizmanızı çalıştırsın hem de dikkatinizi arttırsın istiyorsanız; kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye ediliyor. Her yerde kahve içmek termoslara göz atınız.

Kahve Keyfi

 

Bebeğinizle dışarı çıkarken onu beslemek için yanınıza neler almalısınız?

Bebeğinizle dışarı çıkarken yanımızda bulunması gerkenler nelerdir?

Bebekle Dışarı Çıkmak

Eğer bebeğiniz katı mamaya geçmediyse;

Toz mama kullanıyorsanız, günlük ihtiyacı kadar toz mamayı ufak bir kavanoza koyarak yanınııza alabilirsiniz. Veya bebek mağazalarında veya internette bulabileceğiz, toz mama saklama kaplarını kullanabilirsiniz. Bu kapların avantajı, her bir porsiyonu ayrı bir göze koyarak, dışarıdayke ölçek kullanmadan pratik bir şekilde bir porsiyon mama hazırlayabiliyorsunuz. Toz mamayı hazırlamak için bir de ılık suya ihtiyacınız olacak. Yine dışarıda suyu ısıtmak veya sıcak su bulmaya çalışma zahmetine girmemek için ufak bir bebek termosu kullanabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz katı mamaya geçtiyse;

Sizin içinizin de rahat olması için evde hazırladığınız mamaları yanınızda götürmeniz faydalı olabilir. Örneğin evde yaptığımız sebze çorbaları veya sebze pürelerini ya da meyveleri bebek ürünlerini koyabileceğimiz termal mama kapları veya mama termosu içinde veya da termal izolasyonlu bir çanta içine koyarak taşıyabilirsiniz.

Eğer bebeğimize meyve vermek istiyorsak onu püre yapmadan cam bir rende ile çantanıza koymanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü püre yaptığımız meyveyi ne zaman yedireceğiniz belli olmadığı için içindeki asit miktarı artacağı için besleyici özelliği kalmayacaktır.

Anne sütünü vermeye devam ediyorsanız ya da sağdığınız sütü yanınızda taşıyacaksanız, yanınıza mutlaka evde sterilize edilmiş yedek bir biberon almalısınız. Ayrıca her zaman bulundurmanız gereken önlük, ıslak mendil, yedek bebek giysileri, bebek bezi gibi malzemeleri de çantanıza alarak, bebeğin dışarıda da sağlıklı bir şekilde beslenmesini ve bakımını sağlamış olursunuz.

Günübirlik Yürüyüşlerde Yanımıza Almamız Gereken Temel Malzemeler

Günübirlik bir yürüyüşe çıkarken, anınıza almanız gereken temel malzemeler nelerdir? Bu liste herhangi bir şey unutmamak için size yardımcı olacak. Tabiki kendi ihtiyaçlarınıza göre farklı şeyler de eklemek isteyebilirsiniz veya sizin için gerekli olmayanları çıkartabilirsiniz.

Yürüyüş için temel malzemeler

Temel Malzemeler

 • Yedek giysiler
 • Termos ve/veya matara, yeterli miktarda su ve içecek -> www.termos-matara.com
 • Yiyecek
 • İlk yardım seti
 • Çakı
 • Çakmak veya kibrit (su geçirmez bir paket içinde)
 • Bölge haritası
 • Pusula ve GPS
 • Fener (yedek pil ve ampül)
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi

Yürüyüş İçin Giysiler

 • Hızlı kuruyan yürüyüş pantolonu ve/veya şort
 • Polar ceket ya da yelek
 • Uzun alt ve üst termal içlik -> www.termal-iclik.com
 • Normal iç çamaşırı
 • Mayo

Dış Katman Giysileri

 • Alt ve üst su geçirmez ve nefes alabilir ceket ve pantolon
 • Geniş siperlikli şapka
 • Buff & Bandana -> www.buff-tr.com
 • Soğuk havalar için bere ya da şapka
 • Polar ya da yün eldivenler
 • Su geçirmez eldiven veya eldiven kılıfı

Ayakkabı ve Aksesuarları

 • Yürüyüş çorabı
 • İç çoraplar
 • Yürüyüş ayakkabısı
 • Tozluk
 • Yedek ayakkabı bağcıkları
Pet Şişe Kullanımından Nasıl Vazgeçebiliriz?

Hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluğu ile hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen pet şişeleri neredeyse her gün, hepimiz kullanıyoruz. Yolda, işte, okulda, hatta restoranlarda dahi suyu pet şişelerde tüketmeye başladık. Ekolojik sisteme ve sağlığımıza verdiği büyük zararları bilmemize rağmen bu durumu değiştirmek için harekete geçemiyoruz.

Pet Şişe Kullanma!

Suya veya diğer içeceklerle temas halindeki pet şişeler, bir-iki hafta içerisinde sağlımız açısında çok zararlı olabilecek kimyasal maddelerin, içindeki sıvıya karışmasına sebep olurlar. Özellikle güneş ışığı alması durumunda bu etkileşim çok daha hızlı oluyor. Bisfenol-A(BPA), BHT ve Dioksin gibi maddelerin kanser hastalığı yaptığı bir çok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır. Kanser dışında da, karaciğerde hasar, obezite, şeker hastalığı, erkeklerde kısırlık, gençlerde ise gelişme sorunlarına yol açabildiği görülmüştür.

No BPA

Pet şişeler sağılımıza verdiği zararın yanında, ekolojik sisteme de çok büyük zararlar vermektedir. Dünyada her beş dakikada 2 milyon pet şişe üretilmekte ve bir pet şişenin doğada yok olması ise yaklaşık 400 yıl sürmektedir. 

Peki kişisel olarak bu durumu engellemek için ne yapabiliriz?

 • Kafe ve restoranlarda suyu cam şişede getirmelerini isteyelim.
 • Cam damacana servisi yapan su firmaları mevcut. Evde cam damacana kullanalım.
 • Meyve suyu, süt, ayran vb gibi içecekleri cam şişelerde veya pet kullanılmayan ambalajlarda almaya çalışalım.
 • Evden çıkarken yanımıza bir matara veya cam şişe alma alışkanlığı kazanalım. Günlük tüketeceğimiz suyu yanımızda taşırsak pet şişe kullanma zorunluluğumuz da ortadan kalkacaktır. Kullandığımız mataraların BPA-Free (BPA içermeyen) maddelerden üretilmiş olmasına dikkat edelim.

 

Mataranı, kupanı yanında taşı!

Mataranı yanında taşı

Dünyada her beş dakikada 2 milyon pet şişe üretiliyor. Bir pet şişenin doğada yok olması ise yaklaşık 400 yıl sürüyor. 

LAKEN' in Okul Mataralarını Çocuklar Güvenle Kullanıyor

LAKEN su mataraları ve termosları, desenleri ile çocukların tenefüslerde eğlencesi, BPA'sız üretim anlayışıyla da ebeveynlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Laken sağlıklı okul matarası

LAKEN' in en sevilen karakterler ile süslenmiş, lisanslı okul matara ve termoslarını çocuklar güvenle kullanıyor!

Her koşulda ve ısıda içindeki sıvıyı sağlıklı tutmayı başaran LAKEN su mataraları ve termosları; desenleri ile çocukların tenefüslerde eğlencesi, sağlığa maksimum önem veren BPA'sız üretim anlayışıyla da ebeveynlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

"Sağlığınız Bizim İçin Önemlidir" sloganıyla yola çıkan ve Avrupa Standartlarında İspanya'da kendi fabrikasında üretim yapan LAKEN; çelik matara, alüminyum matara ve termos gruplarında BPA'sız ürün yelpazesi ile tüm dünyada liderliğini koruyor.

LAKEN matara ve termosları okulda ve günlük yaşamın her alanında güvenle kullanabiliyor. LAKEN' in çocuklara özel olarak üretilen Dora, Sünger Bob, Tazmanya canavarı gibi en sevilen karakterlerle süslenmiş mataraları ile çocuklar gün boyu sağlıklı su içmeye devam ederken çok eğleniyor. İçindeki sıvıyı sızdırmaması ve dayanıklılığının yanı sıra koku ve Tat vermeyen tescilli iç kaplaması sayesinde dünyanın en çok tercih edilen suluk markası olan LAKEN; %100 geri dönüştürülebilir şişeleri ile de doğa dostu malzemeden üretiliyor. LAKEN'in 18/8 çelik termosları , sıcak yaz günlerinde içerikleri 10 saat soğuk, soğuk kış günlerinde ise içerikleri 24 saat sıcak tutuyor. Termos ve mataraların kolay taşınabilirliği sağlayan kılıfları üstün tasarımın diğer bir parçası.

Çocuğunuza okul matarası veya suluk alırken dikkat etmeniz gerekenler!

FDA (Amerikan Yiyecek ve İçecek Kurumu), geri dönüşümlü ve çevreci yaklaşımı ile bilinen BPA maddesinin biberon, alıştırma kapları, matara ve sıvı içme ünitelerinde kullanımını yasakladı. Bundan sonra alacağınız plastik sıvı içme şişelerinin, üzerinde BPA içermez yazısına dikkat ederek alınması tavsiye ediliyor.

BPAFree

 

BPA nedir?

Polikarbon plastiklerde, meyve suyu ve konserve kutularının ambalajlarının iç kısmında kullanılan, adı Bispfenol-A olarak geçen geri dönüşümlü kaplama malzemesidir. Temas ettiği gıdaya geçer ve bu etki, sıcaklık ile daha da artar. En tehlikeli kullanım alanları ise biberon, matara ve alıştırma kaplarıdır. Bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyor veya ısıtma işlemini mikrodalgada yapıyorsanız bu madde anında süte geçer, dolayısıyla sütten de bebeğinize.

Okul Matarası

Yapılan araştırmalar sonunda, 2000 kişinin %90'ından fazlasının idrarında BPA bulunduğunu ekliyor FDA. New York Times'ın konu ile ilgili verdiği en son habere göre, Amerikan Kimya Komisyonu’nun resmi duyurusu ile üretici firmalar hali hazırda BPA kullanımını durdurmuş. Kullanımı 1960 yıllarından beri bebek mamaları, içecek kutuları ve plastik şişelerde devam eden BPA, biberonlarda son yıllarda tercih edilmeye başlamıştı. Plastiğin doğaya verdiği zarar göz önüne alınarak üretilen BPA’nın insan sağlığına verdiği zararın ağır basmasıyla yürürlüğe konan kanun sonrası aileleri daha çok bilinçlendirmek amacıyla, tüm plastik şişelerin üzerinde “BPA Yoktur” yazısı konulması ön görülmüş. Üzerinde bu ibareyi göremediğiniz plastik biberon ve mataralarda, BPA bulunup bulunmadığını, ürünün altında geri dönüşümü simgeleyen 7 rakamı görerek anlayabilirsiniz